banner07

طلاق توافقی

 

طلاق یکی از موارد احوال شخصیه ی انسانهاست و رویدادی بس مهم است.طلاق ممکن است به درخواست مرد یا به درخواست زن و یا به درخواست هردو باشد.البته مطابق ماه ی 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد است ولی زن نیز به علل دوازده گانه ی ذکر شده در عقدنامه می تواند به دادگاه رجوع کرده و درخواست طلاق دهد.

یکی از انواع طلاق ها خلع است که در نتیجه ی آن زن به دلیل کراهتی که از مرد دارد مالی را به مرد می دهد و یا حقوق مالی خود را می بخشد تا بتواند از او طلاق بگیرد.طلاق توافقی به تعبیری زیرمجموعه ی طلاق خلع است.از جمله مزیت های طلاق توافقی می توان به عدم رجوع متعدد زوجین به دادگاه و کوتاه تر شدن مدت زمان صدور جواز طلاق از سوی دادگاه،کمتر شدن درگیری میان خانواده های زوجین و کاهش اضطراب و تنش فرزندان اشاره کرد.

 مهریه در طلاق توافقی

بسته به توافق زن و شوهر در ضمن طلاق توافقی شرط می شود که طلاق توافقی در مقابل بذل مهریه باشد یا طلاق توافقی در مقابل نصف مهریه باشد و یا مرد تمام مهریه را به زن بپردازد.

 نفقه در طلاق توافقی

مطابق مواد 1106 و 1107 قانون مدنی نفقه عبارت است از مسکن،پوشاک،غذا و اثاث منزل که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و گرفتن خادم در صورت عادت زن به داشتن خدمتکار و پرداخت هزینه های درمانی زن و یا هرآنچه که طبق عرف لازمه ی زندگی وی باشد.میزان نفقه بر اساس شان اجتماعی زن تعیین می شود و مرد مکلف به پرداخت آن می باشد البته طبق ماده ی 1108 به شرطی که زن بدون عذر مشروع از ادای وظایف زوجیت سرپیچی ننماید.زن و شوهر می توانند باهم مبلغی به عنوان نفقه توافق نمایند که تا پایان زمان عده به زن پرداخت شود.دختران باکره نباید عده نگه دارند و پس از وقوع طلاق عده ای به آنها تعلق نمی گیرد.

 استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

جهیزیه جز اموال زن است که با آوردن آن به منزل شوهر نوعی اباحه ی در انتفاع به مرد می دهد.جهت استرداد جهیزیه لازم است بردن و تحویل جهیزیه به خانه ی داماد و هم چنین بقای آن اثبات شود.در طلاق توافقی زن می تواند جهیزیه اش را مسترد کند.چنانچه وسایل دیگری نیز برای منزل خریداری کرده باشند می توانند بر سر آن توافق نمایند.

 حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن 7 سالگی بر عهده مادر و پس از آن بر عهده ی پدر می باشد.البته نفقه ی فرزندان و پرداخت هزینه های زندگی آنها در تمامی مدت بر عهده ی پدر خواهد بود.در طلاق توافقی اگر زن و مرد بخواهند شرطی بر خلاف این اصل نمایند مثلا اگر زن بخواهد حضانت دختر 12 ساله اش با او باشد در این مورد پدر باید وکالت حضانت به او بدهد و اگر مردی نخواهد که دختر 9 ساله اش با او زندگی کند می توانند به شرط سپردن حضانت به مادر طلاق توافقی بگیرند.در خصوص نحوه ی ملاقات فرزند نیز پدر و مادر می توانند با یکدیگر توافق نمایند.

 باکره بودن زن در طلاق توافقی

چنانچه زن باکره باشد و باید قبل از اجرای صیغه ی طلاق از پزشکی قانونی گواهی سلامت بکارت اخذ نماید و پس از ثبت طلاق می تواند جهت حذف نام همسر سابق از شناسنامه ی خود اقدام کند.

 باردار بودن زن در طلاق توافقی

اگر زن باردار نباشد باید قبل از اجرای صیغه ی طلاق گواهی عدم بارداری اخذ نماید.ولی اگر زن باردار باشد تا زمان به دنیا آمدن فرزند نفقه ی زن به عهده ی مرد خواهد بود.

 رجوع در طلاق توافقی

چنانچه زن به مهریه ای که در قبال طلاق نبوده رجوع نماید مرد نیز می تواند همانند طلاق رجعی به زن رجوع نماید ولی رجوع به طلاق توافقی به طریق دیگری امکان پذیر نیست.

 مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

1)شناسنامه ی زوجین  و کپی آن

2)کارت ملی زوجین و کپی آن

3)سند ازدواج یا همان عقدنامه

 مراحل طلاق توافقی

ابتدا به یقین برسید که قصد طلاق توافقی دارید که ما امیدواریم از جدایی صرف نظر کنید.سپس بعد از تعیین وقت از موسسه ی حقوقی دادپیشگان زن و شوهر باید در این موسسه نزد وکیل حضور یابند و علاوه بر تحویل مدارک به موسسه ی حقوقی دادپیشگان،توافقات فی ما بین را در رابطه با مهریه و نفقه و حضانت فرزندان و هرگونه توافق دیگر بیان نمایند.اقدامات بعدی در خصوص طلاق توافقی در دادگاه توسط وکلای موسسه ی حقوقی دادپیشگان انجام خواهد شد و حتی نیازی به حضور زوجین در جلسات مشاوره نمی باشد و فقط نیاز است زوجه گواهی عدم بارداری اخذ نماید و به موسسه تحویل دهد.در آخر با حضور وکلا صیغه ی طلاق اجرا می شود و پس از ثبت،سند طلاق به زن و مرد تحویل داده می شود.مزیت انتخاب یکی از وکلای موسسه ی حقوقی دادپیشگان برای انجام طلاق توافقی این است که پروسه ی طلاق توافقی یک هفته زمان خواهد برد در صورتی که بصورت عادی و بدون وکیل،انجام طلاق توافقی بین 30 تا 40 روز زمان می برد.

در این مقاله که متعلق به موسسه ی حقوقی دادپیشگان به قلم زهره سلطانی می باشد کوشش شده است تا اطلاعات مفیدی در رابطه با ماهیت طلاق توافقی،مواردی که در طلاق توافقی باید بر سر آنها توافق شود و نحوه ی طلاق توافقی در اختیار خوانندگان قرار گیرد.وکلای مجرب موسسه ی حقوقی دادپیشگان پذیرای سوالات شما هستند تا شما را در زمینه ی طلاق توافقی راهنمایی نمایند.با ما تماس بگیرید.

نگارنده:زهره سلطانی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  • شعبه اصلی : تهران ، میدان فاطمی ، خیابان جویبار ، کوچه میرهادی شرقی ، پلاک 10 ، واحد 6
  • 021-88926279 || 021-88923854
  • info@dadpisheganco.com
  • فلکه دوم صادقيه ، بلوار آيت الله کاشانی ، نرسيده به خيابان مهران ، پلاک 91 ، طبقه 5 ، واحد 15
  • 021-44033678 || 021-44969468
  • info@dadpisheganco.com
  • ميرداماد ، ميدان مادر ، خيابان شاه نظری ، برج ناهيد ، طبقه 16 ، واحد 2
  • 021-22250617 || 021-22251140
  • info@dadpisheganco.com

Please publish modules in offcanvas position.