banner08

مهارجرت کاری به مالزی

مالزی در سالهای اخیر از توسعه اقتصادی خوبی برخوردار شده و درصدد است تا سال 2020 به جمع کشورهای توسعه یافته بپیوندد. با این حال هزینه های زندگی در این کشور برای خارجیان گزاف است و گرانی کالاها، اجاره مسکن و دستمزدهای اندک، کمتر افرادی از جمله ایرانی ها را برای اقامت و کار در این کشور ترغیب می کند.

به همین دلیل ایرانی ها ترجیح می دهند فقط به عنوان گردشگر به این کشور سفر کنند. باتوجه به مسافت طولانی بین تهران و کوالالامپور هزینه مسافرت با هواپیما نیز برای اغلب مردم گران است. در سال گذشته 135 هزار نفر از ایران به مالزی سفر کرده اند در حالی این رقم در سال 2010 میلادی بیش از 116 هزار و 252 نفر و در سال قبل از آن 101 هزار و 664 نفر بود. دولت مالزی برای پذیرش نیروی کار خارجی مقررات سختی وضع کرده و طالبان کار در این کشور را با مشکل روبرو کرده است.

ساعت کار در این کشور بیش از هشت ساعت در روز و یا 48 ساعت در هفته است. براساس مقررات از هیچ کارگری نمی توان درخواست کار بیش از 12 ساعت کرد البته افزایش ساعت کار در شرایط خاص و آن هم به صورت اضافه کار (حداکثر106 ساعت) در ماه امکان پذیر است.

سیاست دولت مالزی اعطای فرصت های شغلی به نیروی کار محلی است لذا دولت تلاش می کند تا نیروی خارجی سهم زیادی در افزایش تولید ملی نداشته باشد. اکنون بیش از دو میلیون کارگر خارجی ( قانونی و غیر قانونی) شامل کارگران اندونزیایی، نپالی، هندی، ویتنامی و بنگلادشی در مالزی حضور دارند و عموما در فعالیت های ساختمان سازی، رستوران داری و بخش های خدمات مشغول کار هستند.

کارگران خارجی از راه های مختلف به کار و اشتغال در مالزی دعوت می شوند. ثبت شرکت و اخذ ویزای اقامت تجاری یکی از راه های اشتغال برای خارجیان و مجوز اقامت در مالزی است. با ثبت شرکت، دو تا سه سال اجازه اقامت برای افراد فراهم می شود که برای دو یا سه بار و یا بیشتر قابل تمدید است.

برای ثبت شرکت و اخذ اقامت باید دست کم 100 هزار دلار سرمایه به مالزی منتقل کرد. یکی دیگر از راههای ثبت شرکت کسب نمایندگی یک شرکت ثبت شده در کشور مبدا است که ضرورتی برای سرمایه گذاری نیست ولی باید هزینه های خود را از شرکت مادر در کشورش تامین کند.

ویزای کار در مالزی توسط کارفرما و پس از طی یک دوره آموزشی برای جویای کار درخواست می شود و شخص جویای کار نمی تواند شخصاً این نوع ویزا را تقاضا کند. با این حال شرایط کار برای ایرانیانی که در مالزی مجوز اقامت ندارند بسیار دشوار است و با روادید گردشگری نمی توان در جست و جوی کار بود بنابراین کشور مالزی جهت کار برای ایرانیان مناسب نمی باشد.

ویزای کار در مالزی به کسانی تعلق می گیرد که دعوت نامه کاری از شرکت ها و یا کارخانه های مالزی دریافت کرده اند، مدت این ویزا معمولا 2 سال می باشد و در صورت نیاز کارفرما به حرفه شما و توافق محل کار، قابل تمدید می باشد.

برای دریافت ویزای کار ابتدا باید رزومه کاری خود را به شرکتها و اداره هایی که مربوط به تخصص شما می باشند ارسال کنید، در صورت نیاز به نیروی جدید و خارجی، برای شما دعوت نامه ارسال می کنند، سپس با سفر به مالزی و عقد قرارداد کاری، شرکت محل کار برای شما درخواست ویزای کار 2 ساله می کند و بعد از 2 سال، چنانچه به شما نیاز داشته باشند، می توانید برای تمدید ویزا از طریق همان شرکت اقدام نمائید.

برای اینکه بتوانید ویزای کاری مالزی را دریافت کنید نیاز به یک پیشنهاد کار از طرف یک کارفرما دارید و باید از طرف یک شرکت و یا کارخانه در مالزی این پیشنهاد به صورت رسمی و کتبی ارائه شده باشد.پس از دریافت پیشنهاد و بررسی توسط کنسوگری‌های مالزی، سپس کارفرما باید سند اسپانسرینگ خود را ارائه دهد، کارفرما در این سند باید نشان دهد که به مدت 2 سال می‌تواند شما را از نظر مالی تامین کند، زیرا ویزای کاری مالزی دو ساله است، البته این ویزا به خواست کارفرما قابل تمدید است. برای پیدا کردن شغل در مالزی می‌توانید از وب سایت‌های کاریابی درون این کشور استفاده کنید، برای استفاده از این وب سایت‌ها ابتدا می‌بایست CV و رزومه خود را به انگلیسی ترجمه کنید، در نظر بگیرید که به دلیل رشد اقتصادی کشور مالزی بسیاری از شرکت‌ها و کارفرمایان این کشور، خارجی هستند پس حتما رزومه و CV خود را به انگلیسی ترجمه کنید زیرا ترجمه به زبان مالزیایی فرصت‌های شغلیتان را محدود می‌کند. میزان تحصیلات شما در پیدا کردن شغل در مالزی بسیاز تاثیرگذار است، همچنین امروزه مشاغل حوزه کامپیوتر و IT در کشور مالزی بسیار رو به رشد است، به همین دلیل اگر رشته تحصیلی شما زیر مجموعه رشته‌های کامپیوتر و IT است، احتمال پیدا کردن شغل در مالزی برای شما بسیار بالا است. در نظر بگیرید برای کار در مالزی حتما باید یک مدرک زبان انگلیسی داشته باشد و جزئیات آن را در CV خود ذکر کنید. برای پیدا کردن شغل مورد نظرتان می‌توانید به وب‌سایت‌های JobsMalaysia.gov , careerjet.com , gradmalaysia.com و مراجعه کنید

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی دادپیشگان است .کسانی که متقاضی مهاجرت کاری به مالزی میباشند میتوانند با موسسه ی حقوقی دادپیشگان که تحت نظارت دکتر علی باغانی وکیل پایه یک دادگستری میباشند در ارتباط باشند و مشاوره تخصصی در این زمینه دریافت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  • شعبه اصلی : تهران ، میدان فاطمی ، خیابان جویبار ، کوچه میرهادی شرقی ، پلاک 10 ، واحد 6
  • 021-88926279 || 021-88923854
  • info@dadpisheganco.com
  • فلکه دوم صادقيه ، بلوار آيت الله کاشانی ، نرسيده به خيابان مهران ، پلاک 91 ، طبقه 5 ، واحد 15
  • 021-44033678 || 021-44969468
  • info@dadpisheganco.com
  • ميرداماد ، ميدان مادر ، خيابان شاه نظری ، برج ناهيد ، طبقه 16 ، واحد 2
  • 021-22250617 || 021-22251140
  • info@dadpisheganco.com

Please publish modules in offcanvas position.